Tävlingar i Halland med tillstånd

Aktuella cuper/tävlingar arrangerade av föreningar i Halland och som erhållit tillstånd av Hallands FF.

Här nedan framgår vilka allianser/föreningar som fått i uppdrag att administrera poolspel för 6-9 åringar.

Nedan finns även cuper/tävlingar för FOTBOLL och därunder hittar du cuper/tävlingar för FUTSAL.

Förutsättningar för tillståndsansökan för att arrangera egen tävling finns angivet i Tävlingsbestämmelserna (TB) kapitel 3.

Notera också att förutsättningar och spelregler för barn- och ungdomsfotbollen även gäller för cuper.

Allianser/föreningar som fått i uppdrag att administrera poolspel för 6-9 åringar, 2019.

  • I Kungsbackaområdet har KGFS tilldelats uppdraget för 6-7 åringar i spelformen 3mot3, och för 8-9 åringar i spelformen 5mot5.
  • I Varbergsområdet har Varbergsalliansen tilldelats uppdraget för 6-7 åringar i spelformen 3mot3, och för 8-9 åringar i spelformen 5mot5.
  • I Falkenbergsområdet har Mellersta Hallands Fotbollallians tilldelats uppdraget för 6-7 åringar i spelformen 3mot3, och för 8-9 åringar i spelformen 5mot5.
  • I Halmstad, Laholm och Hylteområdet har IF Leikin tilldelats uppdraget för 6 åringar i spelformen 3mot3.
  • I Halmstad, Laholm och Hylteområdet har ingen ännu tilldelats uppdraget för 7 åringar i spelformen 3mot3.
  • I Halmstad, Laholm och Hylteområdet har IF Leikin tilldelats uppdraget för pojkar 8 år i spelformen 5mot5. Anmälan kan du göra här.
  • I Halmstad, Laholm och Hylteområdet har Oskarströms IS tilldelats uppdraget för flickor 8 år i spelformen 5mot5.
  • I Halmstad, Laholm och Hylteområdet har Oskarströms IS tilldelats uppdraget för 9 åringar i spelformen 5mot5.

Tillståndsansökan för att arrangera egen tävling hittar du här.

FOTBOLL

Allianscupen
Arrangör: Laholms FK
Datum: 190201-190414
åldersklass: Dam- och herr senior
Kontaktperson: Joakim Gunnarsson, 070-2973235

Smens Eric Minnescup
Arrangör: Vinbergs IF
Datum: 190406-190407
Åldersklass: F10, P10
Kontaktperson: Patrik Annervi, 070-3740455

Åsa Open 2019
Arrangör: Åsa IF
Datum: 190422
Åldersklass: Pojkar 13
Kontaktperson: Ruwan Lindkvist: 070-7553384

Toftas försäsongsurnering
Arrangör: Tofta GoIF
Datum: 190427-190428
Åldersklass: F13-14, P13-14
Kontaktperson: Patrik Nilsson, 070-8665960

T-Cupen
Arrangör: BK Astrio
Datum: 190422
Åldersklass: F10, F11, P10, P11
Kontaktperson: Helene Karlsson, 0708-448447

Hemköp Onsala Cup
Arrangör: Onsala BK
Datum: 190427
Åldersklass: F10, P10
Kontaktperson: Fredrik Karlgren, 0708-212684

Cup Halmstad 2019
Arrangör: Snöstorp Nyhem FF
Datum: 190530-190602
Åldersklass; F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12, F13, F14, F15, P7, P8, P9, P10, P11, P12, P13, P14 och P15

Tölöcupen
Arrangör: Tölö IF
Datum: 190601-190602
Åldersklass: F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12, P6, P7, P8, P9, P10, P11 och P12
Kontaktperson: Annki Sonesson, 0300-71116

Lerkilscupen 2019
Arrangör: Lerkils IF
Datum: 190615 - 190616
Åldersklass: F8, F9, F10, F11, F12, F13, P8, P9, P10, P11, P12, P13
Kontaktperson: Håkan Ågren, 0760-833812

Åsacupen 2019
Arrangör: Åsa IF
Datum: 190628-190630
Åldersklass: F8, F9, F10, F11, F12; F13, P8, P9, P10, P11, P12 och P13
Kontaktperson: Mikael Hentilä, 0739864309

Halmstad Laxacup
Arrangör: Halmstads BK
Datum: 190725-190728
Ålderklass: F11, F12, F13, F14, F15, P11, P12, P13, P14 och P15
Kontaktperson: Stefan Mildaeus, 0705-798059

SIF Cupen 2019
Arrangör: Stafsinge IF
Datum: 190831-190901
Åldersklass: F8, F9, F10, F11, F12, P8, P9, P10, P11, P12
Kontaktperson: Göran Björkman, 070-5458047

TIFunny Cup
Arrangör: Tvååkers IF
Datum: 190928-190929
Åldersklass: F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12, F13, F14
Kontaktperson: Mattias Johansson, 070-3491189

IF Centern Cup
Arrangör: IF Centern
Datum: 190928-190929
Åldersklass:F9, F10, F11, P9, P10, P11
Kontaktperson: Henrik Karlsson, 070-5174660

Varbergs BoIS Höstcup
Arrangör: Varbergs BoIS FC
Datum: 191012-191013
Åldersklass: P15
Kontaktperson: Anders henricson, 0705-176622

FUTSAL

Bendt Bil
Arrangör: Alets IK
Datum: 191116-191130
Åldersklass: Dam, F7, F8, F9, F10, F11, F12, F13, F14, F15, F16, P7, P8, P9, P10, P11, P12, P13, P14, P15, P16
Kontaktperson: Håkan Hallberg, 0766779949

Nyårscupen
Arrangör: IF Böljan
Datum: 191227-200106
Åldersklass: Senior
Kontaktperson: Magnus Falkehag, 070-2388186

GetingeCupen
Arrangör: Getinge IF
Datum: 190119, 190210
Åldersklass: F7, F8, F9, F10, F11, F12, F13, F14, P7, P8, P9, P10, P11, P12, P13, P14
Kontaktperson: Krister Nilsson, 070-2366744

Veingecupen
Arrangör: Genevad/Veinge IF
Datum: 190125, 190127, 190201 och 190203
Åldersklass: F8, F9, F10, F11, F12; F13, F14, F15, F16, P8, P9, P10, P11, P12, P13, P14, P15 och P16
Kontaktperson: Ola Carlsson, 070-3646554

Klirregängets Mini Futsal Cup
Arrangör: Varbergs BoIS FC
Datum: 190202-190203
Åldersklass: F7, F8, F9, F10, P7, P8, P9 och P10
kontaktperson: Marc Brandin, 0340-89811

OIS-Cupen
Arrangör: Oskarströms IS
Datum: 190302-190324
Åldersklass: F9, F10, F11, F12, F13, F14, F16, P8, P9, P10, P11, P12, P13, P14 och P16
Kontaktperson: Carsten Sörensen, 070-3258110